A stockholmi ”száműzetésben” élő 8000 norvég tegnap a Skansenben ünnepelt.

A népviseletbe öltözött, zászlót lobogtató, boldog norvégok pattogó zeneszóra masíroztak végig Stockholm utcáin.

A Skansen szabadtéri színpadán egymást váltották a szónokok. Valamennyien megemlékeztek a szombat esti Eurovízió "újnorvég" győzteséről, majd kitértek a közel kétszáz évvel ezelőtt történtekre...
XIII. Károly, Nagy Katalin gyermektelen unokatestvére volt az utolsó kékvérű svéd király. Közelgő halála előtt a svédek levelet írtak Napóleonnak, és huszonkilenc éves Carl Otto Mörner hadnagy a kezébe nyomták, hadd fusson el vele Párizsba. Arra senki sem számított, hogy a nem túl briliáns képességű, de megbízható katonatiszt a saját szakállára keres majd trónörököst. Mivel a jobb párizsi szalonokba nem volt bejárása, Mörner a kocsmákban kérdezgette a pohártársakat. Szegény piások akkor is el voltak maradva egy pár brosúrával, ezért rövid töprengés után a kegyvesztett Jean Baptiste Bernadotte tábornagyot tippelték a császár kedvencének.
Bernadotte felkereste Napóleont, és megemlítette neki a furcsa ajánlatot. Napóleon kezét a kabátjába dugva, szórakozottan bólogatott, aminek a hírére Mörner boldogan hazapostakocsikázott. A gutaütésektől félig béna XIII. Károly adoptálta az akkor már majdnem ötvenéves Bernadotte-ot, aki felvette a Károly János nevet.
Bernadotte 1812-ben titkos szövetséget kötött Sándor cárral, majd 1813-ban nyíltan csatlakozott a Napóleon elleni ligához. A lipcsei csatában százezres hadsereget, köztük harmincezer svéd katonát kommandírozott volt munkaadója ellen, majd Párizs helyett kis kerülővel Dánia ellen vezette kölcsön-hadseregét. A túlerővel szemben tehetetlen dánok kapituláltak, és egymillió birodalmi tallér, valamint a svéd-Pomeránia ellenében lemondtak Norvégiáról. A derék norvégok nemzeti felkeléssel válaszoltak a tulajdonosváltozásra, és 1814 május 17-ikén a dán helytartót, Keresztély Frigyest kiáltották királyuknak. Alkotmányuk, amit a francia példájára írtak - a kor legmodernebb alkotmánya volt.* Ezt az eseményt ünneplik május 17-én a norvégok.

Az ünneplők kórusban elénekelték a norvég himnuszt. "Ja, vi elsker dette landet...". (Szó szerint: Igen, mi szeretjük ezt az országot…), és a gyerekek végre megkaphatták türelmük jutalmát.

Valahogy így képzelem el Március 15-ét.
* A függetlenség rövid életűnek bizonyult, mert Bernadotte francia modellre kiképzett svéd hadserege lelépte a frissiben kikiáltott országot. Svédország utolsó hadjárata helyrepofozta a svéd nagyhatalom megtépázott önérzetét.
Utolsó kommentek