Hobbiszakács

Irány Stavanger!

Skandikamera / Hobbiszakács

Válogatott fotók és gaszturbálások Stockholmból

Utolsó kommentek

  • Hobbiszakács: @nagypapi: Jó tudni, hogy (még) megvagyunk :-) (2026.01.08. 09:17) Újévi kívánság
  • nagypapi: Hú de rég jártam itt, valahogy elsüllyedt a blog :( Búék az olvtársaknak! (2026.01.07. 16:06) Újévi kívánság
  • Mormogi Papa: @Hobbiszakács: Már olvad. :-( (2026.01.01. 12:25) Újévi kívánság
  • Hobbiszakács: @Mormogi Papa: BÚÉK! BÚÉK! Ma éjjel itt is fehérbe borult a aszfalt és a parkoló autók. A zöld patinás szobrot fejezték le 2007-ben. (2026.01.01. 09:06) Újévi kívánság
  • Mormogi Papa: BUÉK! Itt az óév utolsó éd az új első napja hóeséssel érkezett. Igazából egy héttel korábban lett volna az igazi, de így sem rossz. A második kép mintha a felújítás előtt készült volna. (?) (2026.01.01. 04:09) Újévi kívánság
  • Hobbiszakács: @Mormogi Papa: Jó!! Véletlenen múlt, hogy kiderült. És, hogy mit kapott "Dezső" a feleségétől, azt csak elképzelni lehet. (2025.12.27. 12:33) “Arnold egy napjából” kimaradt történetek (1) Olcsó hús
  • Mormogi Papa: Aki másnak mócsingot ád ... (2025.12.27. 11:19) “Arnold egy napjából” kimaradt történetek (1) Olcsó hús
  • Mormogi Papa: @Hobbiszakács: Azért találtunk ott is olyan játékokat, amik nálunk nem voltak a boltban. Ma Luca napja volt, ami Svédországban még ünnep - nálunk már nemigen. (2025.12.13. 22:05) Képriport a stockholmi Játékmúzeumból
  • Hobbiszakács: @littke: A leírásomban igyekeztem nem elárulni a történet végét, legfeljebb sejtetni. Hagyjuk meg az olvasónak azt a örömöt, hogy lassanként jöjjön rá, hogy ennek biz'a nem lesz jó vége. (2025.12.12. 15:21) Próba-szerencse (David Szalay Flesh című könyvéről)
  • littke: @Hobbiszakács: Hmm. A vége szerintem rövid, mert a fő téma (szerintem) hogy az angol felsőosztályba nem igen tud egy idegen csóró tartósan beépülni. Ez le lett írva, főszereplőnk farkát behúzva viss... (2025.12.11. 15:21) Próba-szerencse (David Szalay Flesh című könyvéről)
  • Hobbiszakács: @littke: Kár, hogy az író a végét összecsapta, ahogy nálunk mondják, elfuserálta. Ami meglepett az a kritikusok - főleg a nők - lelkesedése volt. Egyszer el lehet olvasni, de háromszor? (2025.12.11. 07:11) Próba-szerencse (David Szalay Flesh című könyvéről)
  • Hobbiszakács: @Mormogi Papa: Keljfeljancsijuk, játékkockájuk, parittyájuk, vesszőparipájuk és "babarongyuk" van? Mert itt csak a hintalovak emlékeztettek gyermekkorom szegényes játékkínálatára. (2025.12.11. 06:28) Képriport a stockholmi Játékmúzeumból
  • littke: Olvastam ezt a könyvet, és tetszett, még mielőtt a Booker Prize díjat megnyerte volna. És még azelött olvastam egy másik könyvét, amit ez a könyv előtt írt, ami szerintem még jobb, a címe "Turbulan... (2025.12.10. 16:37) Próba-szerencse (David Szalay Flesh című könyvéről)
  • Mormogi Papa: Székesfehérvárott van egy szintén gazdag játékmúzeum. A legrégebbiek apró szobabelsők babákkal. (2025.12.05. 10:01) Képriport a stockholmi Játékmúzeumból
  • Hobbiszakács: @Mormogi Papa: A második kép a Botanikus kertben készült. A toronyról a közeli Brunnsviken öböl jegén rendezett ló- és autóversenyeket nézték a kivälasztottak. (Utolsó alkalommal 1991-ben.). travm... (2025.11.30. 08:40) Őszi fények Stockholmban
  • Utolsó 20

Címkék

Kitalálós poszt: Mi látható a fényképen?

2016.11.23. 07:37 :: Hobbiszakács

sk2-pommern-dsc03307.jpg

Ködkürt

sk2-pommern-dsc03253.jpg

Az ålandi Mariehamnban rostokoló Pommern négyárbócos acélbark.

sk2-pommern-azh_4373.jpg

1903 és 1939 között árut szállított (főleg gabonát és faipari termékeket) Ausztrália és Anglia között. 1957 óta múzeumhajó. 

sk2-pommern-dsc03280.jpg

 A Pommern 1929-ben az Oslo és Melbourne közötti távot rekordgyorsasággal, 87 nap alatt tette meg. 

sk2-pommern-dsc03310.jpg

A ködkürtre és a Verne regényekből (és hallomásból) ismerős navigációs műszerekre a raktérben berendezett kiállításon bukkantam.

pommern-ballaszt-2-dsc03317.jpg

Ezekkel a kosarakkal emelték ki és be a ballasztnak szolgáló homokot. Tizenötezer tonna árú kiemelése után a hajó tollpehelyként lebegett volna a vizen.

pommern-ballaszt-dsc03320.jpg

 A konyhát ez az öntöttvas szörny uralja.

pommern-konyha-dsc03261.jpg

A mosógép ugyan kézi hajtású volt...

pommern-mosoda-dsc03321.jpg

de a hajókötél nem okozott csalódást.

sk2-pommern-dsc03306.jpg

 A fedélzetről látszik a Viking Line társaság komphajója, amely (a Finnországhoz tartozó) Ålandról röpke két óra alatt visszavitt minket Svédországba.

sk2-pommern-dsc03331.jpg

24 komment

Címkék: åland Mariehamn Szextáns Pommern Ködkürt Hajómúzeum

A bejegyzés trackback címe:

https://hobbiszakacs.blog.hu/api/trackback/id/tr6911989806

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

α Ursae Minoris · http://noreg.blog.hu/ 2016.11.23. 07:55:07

Először füstölőre gondoltam (méhészet), de ahhoz szükségtelenül bonyolult mechanikája van ennek a szerkezetnek.

A kar forgatásával föl-le fog mozogni a középső rész, benne a kúp.
Talán ha a kúpban van valami szűrő, akkor ez a rendszer szétválogatja a kúpba kívülről szórt magvakat?

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.23. 09:21:08

Nem láttam mg ilyet - de a felépítés alapján (Svédországról lévén szó, no meg az évszak) azt mondanám: ködkürt.

Attilajukkaja 2016.11.23. 09:33:15

Hangszer.
Vagy porlaszto.
Konfettiszoro.

... Vagy egerfogo. :o)

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.23. 15:27:32

@α Ursae Minoris: Én úgy látom, a középső rész egyáltalán nem mozog. A hajtókar az alsó rész kettős fújtatóját mozgatja, a sűrített levegő visszaáramlását meg a rugóval rásegített bőrlap akadályozza meg - mint szelep. A levegő így a felső "szélládába" áramlik, a két legfölső bútorrugót ("Epeda") összepréselve.
A rugók pedig folyamatosan nyomják a felső szélláda tetejét - így a levegő majdnem állandó nyomással halad át a trombita-szerű hangadón; talán kürtön.
A végső hanghatás talán hullámzó; de nagyjából folytonos lehet.
A szerkezet elve hasonlít a dudák egyik csoportjához; az úgynevezett "Uilleann pipes"-hoz - a főként Írországban honos hangszer (a klasszikus dudákkal ellentétben) lehetővé teszi, hogya zenész játékát énekkel kísérje :-)
en.wikipedia.org/wiki/Uilleann_pipes
fr.wikipedia.org/wiki/Uilleann_pipes

Attilajukkaja 2016.11.23. 16:16:45

@Mormogi Papa:
Na jo, de mi az a kis biz-basz ott kozepen a kis dobozban?

Benikuty 2016.11.23. 16:37:29

@Attilajukkaja: habár nem tőlem kérdezted, szerintem a síp része a cuccnak,a rezgő fémlemezzel. vagy nem :D

Attilajukkaja 2016.11.23. 17:05:36

@Benikuty:
Aha, szoval ami egerfogonak nez ki, az valojaban egy femlemez, amit a fujtatott levego berezegtet, a kurto pedig felerositi a hangot? Ez tetszik! :o)
Es a rugokkal lenyomott resz pedig megadalyozza a rez kurto elmozdulasat.
Na es a fekete csirketoll pamacs? Az csak egy disz, amelyik bemozdul, ha jatszanak a hangszeren?

Hobbiszakács · http://hobbiszakacs.blog.hu 2016.11.24. 08:11:44

@Mormogi Papa: Stimmel: ködkürt. Gratulálok, és köszönöm a részletes magyarázatot!

Attilajukkaja 2016.11.24. 09:46:44

Oriasi gratulacio Mormogi Papanak, hogy egybol beletrafalt! Ugyes, deduktiv meglatas.
Azert a mi teoriank a hangszerrol sem allt nagyon messze az igazsagtol. :o)
De a fekete pamacs funkciojat meg mindig nem ertem.

Hobbiszakács · http://hobbiszakacs.blog.hu 2016.11.24. 10:12:29

@Attilajukkaja: Ja kérem, a fekete pamacs "18+" téma :-))

Fogalamam sincs, szerintem nem tartozik a ködkürthöz. Volt egy szabad hely, odarakták.
:-)

Hobbiszakács · http://hobbiszakacs.blog.hu 2016.11.24. 10:17:38

@Attilajukkaja: "Azert a mi teoriank a hangszerrol sem allt nagyon messze az igazsagtol."

Így van, hangszernek tényleg hangszer. A wurlitzer kistesója :-)

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.24. 20:10:18

Nagyon izgalmas :-)))

A homok tőkesúlyról most hallok először, de logikus: bárhol megszabadulhattak tőle. Korábban úgy tudtam, hogy a "visszaútra" is rakodtak árut - ez anyagilag is kedvezőbb lehetett.

A kompassz (tájoló) mellett látható ...táns a helyzet meghatározásában (északi- és déli szélesség) játszott szerepet; a pontos időmérő (kronométer) pedig a másik koordináta (kelet- és nyugati hosszúság) meghatározásában volt nélkülözhetetlen.
A képen jobbra talán egy mélységmérőt látunk :-) Hiányzik talán a hajó sebességet mérő csomós kötél a végére szerelt háromszög alakú egységnyi lappal. A lap így nem fordul keresztbe (a három pontos rögzítés a legstabilabb - nem véletlenül van a fotó- lámpa- és kameraállványoknak is három lába) és az adott idő alatt "lefutó" csomók száma adja meg a sebességet - nem meglepő módon "csomó"-ban :-)

Szót érdemel még egy második "hangszer" is - mégpedig a washboard - a mosódeszka:
en.wikipedia.org/wiki/Washboard_(musical_instrument)

Itt "marching band" stílusban hordják - a jobb szélen pedig szintén ritka, alkalmi hangszer látható: a dézsa-basszus. (Táborban magam is készítettem ilyet - meglehetősen jól szólt :-)
www.youtube.com/watch?v=O7D34TRxVTM

No, itt végre két szólóhoz is jut - többet hallani a hangszer képességeiből:
www.youtube.com/watch?v=nEmU3E8rras

Itt a hölgy szokatlan módon (ütőkkel) használja a megszokott műkörmök (azok hiányában gyűszűk :-) helyett - műkörmöket használ viszont az ukulelén játszó férfi. A szép vokál miatt is érdemes meghallgatni :-) Ebben a nótában a hölgy nem használja a kazoo-t sem (Wikizzétek ki), ami a mosódeszka tetejéhez van rögzítve.

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.24. 20:13:55

Az ukuleléje sem közönséges darab: dobro stílusban készült - vagyis rezonátoros hangszer:
en.wikipedia.org/wiki/Dobro
en.wikipedia.org/wiki/Resonator_guitar

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.24. 20:44:52

@Attilajukkaja:
"ami egerfogonak nez ki, az valojaban egy femlemez" - eddig stimmel, de más a funkciója.
Ez az a szelep (a bőr lappal egyetemben), ami a fém rugó rásegítésével elzárja a levegő visszaáramlásának útját a fújtatók felé. Azaz csak a szélládába engedi a levegőt ömleni - ahonnét viszont csak a fém kürtön és kürtőn keresztül távozhat a (némileg) sűrített ájer.

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.25. 17:18:38

A posztot végképp szétoffolva...

A francia szócikk alaposan el is magyarázza rajzokkal:
fr.wikipedia.org/wiki/Compas_(navigation)

fr.wikipedia.org/wiki/Compas_(navigation)

Attilajukkaja 2016.11.25. 17:27:13

@Mormogi Papa:
Koszonom a magyarazatot, ... es a zenet is. :o)
Azok a kanadai sracok az utolso videon nagyon jok!

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.25. 21:02:45

@Attilajukkaja: Ha a négy testvér + 1 főre gondoltál, ők ausztrálok - a honlapjuk szerint:
"Perch Creek are a band of five energetic multi‐instrumentalists and vocalists, four of whom happen to be siblings. This Melbourne‐based band play harmony driven roots music with a creative energy and fearless spirit that sparkles with imagination and individuality."
www.perchcreek.com/about/

Attilajukkaja 2016.11.26. 09:09:10

@Mormogi Papa:
Igazad van, osszekevertem Melbournet Montreallal. :o)

Mormogi Papa · http://iusmurmurandi.blog.hu 2016.11.26. 19:11:00

Hmmm...
Allegórát a filagóriával, Gizikét a gőzekével és a teniszpályát... :-)))

Attilajukkaja 2016.11.27. 11:39:35

@Mormogi Papa:
"Gizikét a gőzekével és a teniszpályát..."
Pontosan. :o)))
Ugyanakkor van valami becsipodesem ezzel a Melbourne-Montreal dologgal. Pedig Montrealban jartam is, Ausztraliaban pedig meg nem. Valamiert nem eloszor keverem oket, pedig nagyon jol tudom, hol vannak. Az agyam valamiert rosszul kapcsolja oket. Talan mert mindkettonek olyan francias hangzasa van?
süti beállítások módosítása