Evés közben valóságos zenebonát keltünk a szánkban, melynek erőssége és frekvenciája (hangmagassága) a termék ropogósságával függ össze. Ismerős hangok, fel vagyunk készülve rájuk, ezért nem ugrunk fel rémülten, amikor kemény kekszbe, nápolyiba harapunk.
A látás és a tapintás mellett az étel fogyasztása közben kibocsátott hang is befolyásolja az étel ízét. A rágás keltette hang a csontokon keresztül terjedve hamarabb ér el az agyunkba, mint a hanghullámok a levegőben. Az étel szól hozzánk, és mi megértjük azt, amit a textúrájával mond. Szem-száj-fülnek ingere… mert nem mindegy az, hogy előzőleg kicsavarunk egy főtt rákot, és pohárból isszuk meg a levét, vagy pedig szopogatva ropogtatjuk az ollóját, keresgéljük benne az ehető húst.
Kedveljük a pikniket a szabadban, mert a szélsusogástól a madárcsicsergésig mindent hallunk. Még a rágás zaját is. Az étteremben a hangos beszéd, a széknyikorgás, a háttérzene, az evőeszközök és a porcelán csörömpölése miatt nem halljuk a fogaink alatt összezúzódó apró sókristályok hangját, a pezsgő pezsgését, a húst vágó kés koccanását a tányéron. Arról nem beszélve, hogy nehezen tudjuk megosztani a hang-és ízélményről szerzett benyomásainkat.
A modern stílus nem kedvez az akusztikának, hiányoznak a hangtompító függönyök, a kicsúcsosodó fali díszelemek és a kárpitozott bútorok. A falakról visszaverődő zaj rontja az étkezés élményét, lemaradunk egy fontos „ízdimenzióról”. A megoldás a berendezés kiegészítésében rejlik. A könyvespolcok, a kárpitozott bútorok, a függönyök, az oszlopok - ezek híján üvegszálból készült, szövettel borított „Echo Eliminator” panelek - elnyelik a hangot. A falra erősített polcok alatt könnyebben lehet egymás hangját hallani, a hangot abszorbeáló műalkotások apró lyukain átszivárog és elhal a háttérzaj, és a vendégek az étel és az étkezés hangjaira összpontosíthatják a figyelmüket.
Az étkezés élményét csökkentő zajszint káros befolyással van az alkalmazottak egészségére is. A könnyen tisztán tartható sima felületek miatt a konyhákban pocsék az akusztika. Csúcsidőben a hangerő elérheti a 80 dB-t, ami megfelel az építkezéseken uralkodó hangviszonyoknak, vagy egy fűnyíró gép keltette zajnak. Az erős hang nem okoz fájdalmat, de hosszú idő után káros lehet a hallásra, melynek lassú romlása a fogakéhoz hasonlít.
* Részlet a tíz évvel ezelőtt megjelent Hobbiszakácskönyvből.
Utolsó kommentek